top of page

           Тема: «Дихання осені» для старших дошкільнят

 

Мета: Систематизувати уявлення про послідовність змін в природі восени,        

                Закріпити розуміння зв’язку між похолоданням  і станом рослин, зникненням комах, відльотом птахів, підготовкою тварин до зими.

                Розвивати логічне мислення, пам 'ять.

              Виховувати любов до природи, вміння милуватися красою природи.

   Попередня робота: -   спостереження змін в природі восени,                                                                                                                 -   бесіди з дітьми про стан погоди;

                                         -   читання казок: «Ежинька и белочка»  М.Ракова, «Спокойной ночи!»

О.Иваненко, «Почему ноябрь  пегий» Н.Сладкова  та бесіди за їх змістом;

 -   заучування віршів про осінь; малювання осені,                    

 -   вирізування овочів та фруктів з паперу.

Матеріал до заняття:   оформлення групи осінніми листочками,   кетягами горобини, макетами  птахів;  костюм Осені;   матеріал для аплікації

  Хід заняття.

Вих. Малята, уважно послухайте вірш І.Буніна:                   Льет дождь, холодний, точно лед.

 Кружатся листья по полянам.

И гуси длинным караваном

Над лесом держат перелет.

Вих.   - Про яку пору року говорить поет в своєму вірші?

  • Чому ви так думаєте?

  • А про що ось ця загадка?       Пришла без красок и без кисти,

                                                                И перекрасила все листя.

Вих.    Так ось сьогодні до нас прийшла на заняття сама чарівниця   Осінь.

              Зараз я її запрошу.(виходить за двері, вдягає костюм Осені)

Осінь: Здрастуйте, малята! Я - Осінь! Я прийшла до вас у гості.Скажіть, будь ласка, що ж змінюється в природі з приходом осені?

(- листочки на деревах жовтіють, червоніють і   опадають;

  • стає холодніше, дме вітер; часто йдуть дощі;

  • птахи відлітають в теплі краї;

  • достигають овочі та фрукти, а в лісі - гриби, шишки, жолуді.)

 Осінь: - Чому жовтіє і опадає листя з дерев? ( дерева готуються до зими, сік  по стовбуру рухається повільніше і дерево не може прогодувати своїх  діточок - листочки, їм бракує харчування, тому вони жовтіють і  опадають.)

    - А як ви гадаєте, чи це погано для дерева?   (Ні, дерево само скидає  листя, щоб   йому легше було пережити зиму. А весною сік поте швидше і виросте нове листя.)

     -    Яка погода притаманна осені? (холодає, часто йдуть дощі)

  • А ось коли б я зробила так, щоб дощ ніколи не переставав. Як би ви рятувались від нього?

  • А ще існують такі ракети, якими можна розганяти хмари.

                       Вивісити картину із зображенням птахів                                                                            -   -    Як поводяться птахи восени? (птахи відлітають)

  • Чи всі птахи відлітають? Чому?

  • Які з птахів залишаються зимувати?

  • Чим вони живляться?Як зігріваються?

  • Чи треба підгодовувати птахів зимою?

  • Що роблять птахи весною?

  • Яку користь приносять птахи?

  • Молодці! Ви багато знаєте про життя птахів. А що ж відбувається в житті тварин?

    -  А лисиця, вовк теж роблять запаси на зиму? (Ні! Вони їдять м 'ясо, а м 'ясо  запасти не можна)

У всіх звірів змінюється хутро, воно стає тепліше, густіше, а у білочки та зайчика шкурка ще змінюється і за кольором

-     Якого кольору стає хутро у зайця? У білки?

Осінь: - Назвіть осінні місяці! (вересень, жовтень, листопад)

        -  Як звуть наймолодшого? Найстаршого? Чим вони розрізняються? (Вересень —рання осінь, листопад пізня. У вересні ще тепло, жовтіє листя, а в листопаді холодно, вже немає листя на деревах, вітрено, заморозки, іноді йде сніг)

-    Зараз діти прочитають два вірша, а ви повинні відгадати, в якому говориться про ранню осінь, а в якому - про пізню.

А.Пушкін

 Уж небо осенью дышало,                               

 Уж реже солньїшко блистало,           

 Короче становился день,                             

Лесов таинственная сень                                  

 С печальним шумом обнажалась,

Ложился на поля туман,                          

Гусей крикливих караван                 

Тянулся к югу: приближалась            

Довольно скучная пора;                              

 Стоял ноябрь уж у двора...

 

Осень     (Е. Трутнева)

Стало вдруг светлее вдвоє,                       

 Двор как в солнечных лучах                 

Это платье золотое                                  

У березы на плечах.                                 

Утром мы во двор йдем -               

Листья сьшлются дождем,                        

 Под ногами шелестят                                 

 И летят... летят.. .летят...                 

Пролетают паутинки                                           

С паучками в серединке.                               

И высоко от земли                

Пролетели журавли.                                          

 Все летит! Должно бьггь, это           

Улетает наше лето.

 

               Добре! Ви дуже багато знаєте про осінь. А чому ж осінь називають багатою? (тому що достигаюуть овочі та фрукти, люди збирають з полів та садів.)

  • Яка пора року іде слідом за осінню?

  • А чи не хочете ви передати моїй сестрі - зимі трохи овочів? Давайте зберемо для неї овочі ось в цю корзинку.

Діти вирізують овочі та наклеюють їх на колективне пано у вигляді корзинки . Кожна дитина вирізує 1 овоч із запропонованих їй геометричних   форм

  • червоний квадрат — помідор,

  • зелений прямокутник — огірок,

  • великий зелений квадрат — капуста,

  • помаранчевий трикутник — морква,

  • коричневий прямокутник — картопля,

  • фіолетовий трикутник - буряк,

  • жовтий квадрат — цибуля,

  • зелений або жовтий прямокутник — перець

  • фіолетовий прямокутник - баклажан

Помилуватися кошиком з овочами, подякувати дітям.

Залишити «смачний» сюрприз (нарізану моркву, капусту, помідори)

                 Осінь прощається .

bottom of page