

Персональний сайт
вихователя дитячого садка
Піскунової Любові Вікторівни
Тема: "НЕОСЯЖНИЙ КОСМОС"
(інтегроване заняття з мовленнєвого та логіко-математичного розвитку за змістовною лінією «Природа космосу» для старших дошкільнят)
Програмовий зміст:
- викликати інтерес до космічного простору;,
- активізувати знання дітей за темою «Космос»;
- активізувати словник за темою;
- поширити уявлення дітей про професію космонавта;
- закріпити знання про першого космонавта Ю.О.Гагаріна;
- закріплювати вміння ділити слова на склади, виконувати звуковий аналіз слів;
- закріплювати вміння рахувати в межах 10:
- розвивати фонематичний слух;
- розвивати окомір, уявлення, фантазію;
- розвивати дрібну моторику рук (використовуючи головний принцип — рука розвиває мозок),
- розвивати пізнавальну самостійність, спостережливість, логічне мислення;
- виховувати повагу до професії космонавта;
- виховувати гордість за свою країну;
- виховувати інтерес, фантазію дітей при складанні композиції в аплікації , вміння доводити справу до кінця;
- формувати в дітей позитивну самооцінку своєї діяльності.
Матеріали:
зображення Сонячной системы,
DVD-програвач, DVD диск,
коробки з картками для позначення звуків мови,
картки для індивідуальної роботи,
кросворд,
ножиці, клій, серветки, папір темно-синього або фіолетового кольору, кольоровий папір.
Попередня робота:
Розгляд ілюстрацій, книг про космос; розучування віршів; фізкультфвилинки, підготовка пано-фону для аплікації, заняття з ліплення «Космична техніка»; заняття з малювання «В далекому космосі».
Словнпкова робота: космос, космонавт, скафандр, ракета, ілюмінатор.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вступна бесіда
Вих-ль Що ви бачите? (глобус) Що це? (Це модель Землі)
- Давайте пригадаємо особливості нашої планети. Чому нашу планету називають блакитною?
- А якого ще кольору багато на нашій Землі і немає на інших планетах?
- А хто ще, крім людей, живе на нашій планеті?
- Чому на Землі є день і ніч?
- Яка зірка сяє вдень? Якого кольору Сонце? Які ще бувають зірки? (блакитні – найгарячіші).
- Сонце – це величезна розжарена куля, яка дає нам світло та тепло. Без нього земля
перетворилась би на мертву рівнину)
- Скільки зірок на небі?
- Як називаються групи зірок? (Сузір я) Назвіть деякі.
- Що, крім Сонця та зірок, є на небі? (планети, комети, метеори, астероїди).
Вих-ль Дуже багато цікавого є в небі. Люди здавна мріяли літати. Спочатку вони підіймались
в небо на повітряних кулях, дирижаблях. Але завжди мріяли про мандри до зірок та
інших планет. Це сталось 12 квітня 1961 року. В космос було відправлено першу
людину.
-
Хто був 1-м космонавтом, хто побував в космосі? (Ю.О.Гагарін)
-
Чи літали в космос жінки? Хто була 1 жінка-космонавт? (В.Терешкова
- А чи хотіли б ви стати космонавтами?
Вих-ль: А зараз ми з вами пограємо в гру. Я буду називати якості людей, а ви підберете до кожного мого слова інше, яке позначає протилежну якість. И потім ми визначимо якості дійсних космонавтів ( Гра з м’ячем)
Гра «Скажи навпаки»
Лінивий – працелюбний Злий – добрий Повільний – швидкий
Неохайний – охайний Нервовий – спокійний Трусоватий – сміливий.
Слабкий – сильний Невпевнений – впевнений Дурний – розумний
Сумний – веселий Незграбний – спритний впевнений
В кінці гри одна дитина визначає позитивні якості, які притаманні космонавтам. (Сильний, сміливий, спритний, швидкий, розумний, охайний, організований, веселий,впевнений тощо)
Вірш Г.Р.Лагздынь «Космонавт» (розповідає дитина)
Мне бы надо, очень надо космонавтом смелым стать,
Мне бы надо, очень надо к двум медведицам слетать,
У медведиц погостить, их коврижкой угостить,
Уж такая там природа: ни цветов, ни пчел, ни меда.
А потом махнуть в ракете к самой северной планете
Среди звезд, наверно, главной – к голубой звезде Полярной.
В корабле огромном звездном на Сатурне сесть бы грозном,
Заглянуть бы на Венеру, посмотреть там атмосферу,
Прилуниться на Луне, приземлиться на Земле!
Вих-ль: Щоб стати космонавтом, треба багато тренуватись, багато навчатись.
Фізкультхвилинка Політ в космос
Вих-ль : А тепер потренуємо мозок!
1 завдання - Дидактична гра «Сімейка слів»
Давайте пограємо та утворимо слова однієї сімейки до слова «зірка».
* Як можна лагідно назвати зірку? (зірочка)
• Якщо на небі багато зірок, то ми скажемо, яке воно? (зіркове)
• Як називається корабель, що летить до зірок? (зірколіт)
• Як в російський казках називають чарівника, який передбачає майбутнє по зірках? (звездочет)
2 завдання - Дидактическая игра «1,3,5»
Супутник, скафандр, космонавт, ракета, зірка, планета, комета (1 супутник, 3 супутника, 5 супутників).
3 завдання Гра «Асоціація»
- Яка асоціація виникає у вас при слові НЕБО, КОСМОС, КОСМОНАВТ, ЗЕМЛЯ
Діти підходять до своїх місць за столами
В-ль: Відтак, ми пройшли тренування. Зараз ми дізнаємось, на чому прийдеться вирушати в подорож. Візьміть аркуши паперу в клітинку і слухайте уважно: 1\, 4↓, 1\, 1↓, 1\, 2←, 1∕ ,1↑ 1∕, 4↑, 1∕
Загадка Распустила алый хвост, улетела в стаю звезд.
Наш народ построил эту межпланетную …(ракету)
4 завдання - Скласти слово РА-КЕ-ТА з розрізаних складів на дошці та інші слова індивідуально)
(ор-бі-та, ко-ме-та, ме-те-ор, ме-те-о-рит, пла-не-та, ас-те-ро-їд, кос-мо-навт, Га-га-рін, тощо)
Під музику діти в техніці Орігамі виготавляють ракету, приклеюють її на раніше підготоване пано-фон аплікації, додають зображення космонавта
Вих-ль: Щоб наша ракета змогла злетіти, треба запустити бортовий комп’ ютер. А для цього кожен з вас має ввести пароль ( На листочку паперу з надрукованим числовим рядом) – трикутником обвести цифру 7, квадратом – цифру, яка більша від 4 на 1, колом – цифру, яка менша від 9 на 3. (567)
Вих-ль: Усе готово! Система затвердила пароль. Можемо починати зворотний відлік:
Діти (разом) 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0 Поїхали!
Взвилась ракета в небеса и в тот же миг умчалась,
Лишь в синем небе полоса, как снег белеть осталась.
В-ль : Як називаються віконця в ракеті? ( ілюмінатори)
Що ми бачимо в космосі, дивлячись в ілюмінатори?
Діти : планети
Вих-ль: Назвіть планети нашої Сонячної системи.
Діти : Раз – Меркурій, 2 – Венера, 3- Земля, 4 – Марс, 5 – Юпітер, 6- Сатурн, ну а ще Уран, Нептун, і авжеж іще Плутон. Наше Сонце – чемпіон!
Вих-ль : В космосі космонавти проводять різні досліди, виконують різні завдання. Ми теж виконаємо
5 завдання – Виконати звуковий аналіз назви білої планети (ВЕНЕРА), планети, що має червоний колір (Марс), 5ї планети (Юпітер) – поділити слова на склади та поставити наголос)
Вих-ль: На останок пропоную вам розгадати кросворд:
Р А К Е Т А В рожевих клітинах ви прочитаєте слово,
С О Н Ц Е що їх об’ єднує.
Т Е Л Е С К О П
З Е М Л Я
К О М Е Т А
С У П У Т Н И К
1 Загадковий сяє Марс! Може хтось живе там?
Понесе до Марсу вас мов стріла ….(ракета)
2 Все від нього навкруги набирається снаги,
Тільки ранок настає, виглянь у віконце!
Всім воно життя дає променисте ….(Сонце)
3 Роздивитися мікроб допоможе мікроскоп,
А вивчити зорі щоб, треба мати …. (Телескоп)
4 Океани й континенти, гори й ліс, міста й поля;
Це, малюк, твоя планета, називається …..(Земля)
5 В небі куля вогняна, має довгий хвіст вона,
То не зірка, не планета. Здогадалися? … (комета)
6 Ті-ті-ті – його сигнали в морі судно наздогнали,
Капітан повинен знати, звідкіля штормів чекати,
Де цунамі может бути, а пильнує це….(супутник)
Вих-ль: Нам пора повертатись додому. А для цього треба знову ввести пароль – викласти цифри в порядку зростання ( 8,0,4,2,6), перевернути картки, прочитати ЗЕМЛЯ
ЯЗ ЛЕМ
Під спокійну музику підсумок заняття
Вих-ль : Коли Ю.О Гагаріна спитали : «Облетівши землю й повернувшись, що ви думаєте про неї?», він відповів: «Облетівши землю на кораблі - супутнику, я побачив, яка прекрасна наша планета. Люди, будемо берегти цю красу, а не руйнувати її!»
В-ль: Пам ятайте і ви - ні за які багатства не можна купити спів птахів, чисте повітря і щастя жити серед такої краси.
Пам ятайте про те, що кожна людина – частина безмежного і прекрасного Всесвіту, тому має оберігати все, що довкола неї.
Світ прекрасний навколо тебе,
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі, гори і ріки – нехай він буде таким повіки!
Нехай людина добро приносить, бо світ навколо любові просить
(Алла Потапова)
Дякую вам за чудову космічну подорож.
(Діти прибирають за собою столи, складають коробки та картки.
розвішують разом з вихователем роботи з аплікації , діляться враженнями від подорожі