top of page

Тема :« Суд над автомобілем»

 

Мета:  Формувати елементарні уявлення про взаємозв’язки в природі.

               Виховувати екологічну свідомість у дітей, тобто вміння бачити    і розуміти

               красу і корисність оточуючої природи,  емоційно співпереживати її бідам,

               самостійно мислити і логічно  розмірковувати на основі логічного досвіду і      

               спостережень в   природі.

 

Матеріал до заняття:

  • шапочки – наголовники,

  • зображення автомобіля,

  • ілюстрації: «Автомобіль на автотрасі», «Забруднення автомобілем водойм», «Асфальтовані дороги», «Гніздо з пташенятами»;

  • схема кругообігу води в природі;

  • схема кругообігу повітря в природі;

  • свічка та прозора банка;

  • вода в тазику;

  • бензин або машинне масло;

  • брудний пісок;

  • 2 гілочки бальзаміну.

                              Хід заняття

 

Вих.  Діти, сьогодні у нас незвичайне заняття. Я пропоную вам відповісти на 

             декілька запитань, щоб можна було зрозуміти, як ви засвоїли матеріал 

             теми : «Земля – наш дім».

  • Як називається наша планета?

  • Чому її ще називають « голуба планета»?

  • Які оболонки є у Землі?

  • Що таке атмосфера? Гідросфера? Літосфера?

  • Як називається верхній шар атмосфери?

  • Що є моделлю Землі? (глобус)

  • Що означає прапорець «SOS», що висить на глобусі?

  • Чому наша планета в небезпеці?

  • Чим забруднюється атмосфера, тобто повітря, вода, грунт?

  • Що є лютішим ворогом природи? (автомобіль)

  • Що таке природа?

  • Що таке екологія?

Вих.. Сьогодні ми будемо судити автомобіль, бо він завдає великої шкоди 

          Природі Землі.   Займіть свої місця в залі суду.

         Розглядається справа про шкідливу діяльність Автомобіля.                                                                                        

 В залі присутні:    потерпіла     -  Природа ,        відповідач    -  Автомобіль,

                                 обвинувач    -  Екологія ,        захисник      -  Людина,

                                     а також свідки, журналісти.

             Встати! Суд іде! (заходять суддя та його помічники)

Суддя:       Слово надається потерпілій. Громадянко, Природа, в чому є ваша  скарга?

Природа:   Я – Природа. Я багата та щедра до всіх своїх мешканців. Сьогодні я

                   скаржусь на Автомобіль, який мене забруднює, отруює, знищує.

Суддя:       Чи є у вас свідки?

Природа:   Є.

Екологія:   Викликається 1-й свідок Повітря.

Суддя:      Ваше ім’я, склад та значення для Природи.

Повітря:   Я – Повітря. Я таке легке та рухливе. Я складаюсь з різних газів.

                 Основні з них: азот, кисень та вуглекислий газ. Я потрібне всім для   дихання. І людям, і тваринам, і рослинам.

Суддя:      Невже Ви обвинувачуєте їх?

Повітря:   Ні!  Вони використовують повітря економно. Ось схема кругообігу повітря в природі. (Показ.) Люди і тварини вдихають кисень, а   видихають вуглекислий газ, а рослини поглинають вуглекислий газ і    виділяють кисень, необхідний людям і тваринам.

Суддя:      Невже Автомобіль теж дихає?

Повітря:   Ні! Зате у двигунах Автомобіля згоряє бензин, а горіння неможливе без    повітря.

Суддя:     У Вас є докази?

Повітря:  Так. Свічка, накрита прозорою банкою. Горить до тої пори, поки під банкою  є кисень в повітрі. Коли кисень закінчиться, свічка згасне. ( Показ) Кисню, який згоряє в двигуні Автомобіля, хватило б на ціле місто людей та   на цілий  ліс його мешканців.

Суддя:     Ваші свідчення прийняті до уваги.

Екологія:  Викликається наступний свідок – Птах.

Суддя:       Назвіть себе. Які у Вас претензії?

Птах:         Я – Пташка.  Я збудувала гніздечко на дереві (Показ), висиділа пташенят.

                  Автомобіль весь час мені заважає, їздить туди – сюди, гуде, галасує, сигналить. З  його труби вилітає такий отруйний дим, від якого в мене болить горличко і голівка,  а мої дітки його лякаються.  (Показ «Автомобіль на трасі»)

Суддя:    Дякую!

Екологія:   Викликається 3-й свідок – Вода.

Вода:         Я – Вода. Я напуваю рослини, людей та тварин. Я потрібна всім. Я – дім

                    для багатьох мешканців Природи.

Суддя:       Невже Автомобіль живе у воді?

Вода:         Ні, але він використовує воду. Мені не шкода, я щедра. Але Автомобіль  мене забруднює, коли миється в річках та інших водоймах.

Суддя:      Чи можете Ви доказати, що це шкідливо.

Вода.      Так! Якщо 1 краплю бензину вилити у відро води, вся ця вода стане мертвою.                                                          

    (Показ тазика з водою і налитим в нього бензином).

                  Подивіться, яка тоненька плівка покриває поверхню води. Вона ж не пропускає повітря у воду, заважає дихати  водним жителям. Таку воду не можна пити.  Ось 2 гілочки бальзаміну, в чистій воді   вони розвиваються нормально, а в брудній  -  жовтіють і в’януть . (Показ)

Суддя:     Спасибі! Суд приймає до уваги ваші свідчення і оголошує перерву.

 

Фізкультхвилинка

                Руки подняли и покачали – это деревья в лесу.

                Руки нагнули, кисти встряхнули – ветер сбивает росу.

                В стороны руки, плавно помашем – это к нам птицы летят.

                Как они сядут тоже покажем – крылья сложили назад.

 

Віє вітер з-за воріт. У воротах сірий кіт.

Вітер сірому котові чеше вусики шовкові.

Ясне сонце випливає, киці спинку вигріває.

Кіт муркоче, кіт воркоче, ніби щось сказати хоче.

Котик – хвостик волохатий, скаче він навколо хати.

Котик Мурчик утомився,  на віконці спати всівся.    –Му-у-у-ррр-

 

  • Добре! Займіть свої місця.

Екологія:   Викликається 4-й свідок – Грунт.                                                                                   

Грунт:      Я- Грунт. Я даю життя рослинам, слугую домівкою для багатьох мешканців   Природи.  Автомобіль забруднює і мене..  З нього капають на мене бензин   і машинне мастило. Від цього в мені не можуть рости рослини, гинуть     тварини. (Показ брудного піску. Просить до нього доторкнутись)

Суддя:       Ще у Вас є скарги?

Грунт:       Так! Я невдоволений тим, що Автомобіль багато родючого грунту займає                            під  автомобільні дороги, гаражі, стоянки, автозаправні станції. Він їздить  навіть по  лісу та по берегах річок.

Суддя :     Спасибі.

Суддя:      Ваші свідчення додаються до справи.

 

                                          Оголошується перерва.

Фізкультпауза

        Мы судили и устали.                                

       Дружно мы и тихо встали.

       Ручками похлопали: раз, два, три.

       Ножками потопали: раз, два, три.

       И еще потопали.

       Сели – встали;  встали - сели

       И друг друга не задели.

       Мы немножко отдохнем

       И опять судить начнем

 

Судя:          Слово для захисту надається захиснику – Людині.

Людина:     Ми живемо у століття техніки. Людині треба далеко і швидко їздити,

                    перевозити великі і важкі вантажі.

                    Без Автомобіля Людині не обійтись.

Суддя:        Обвинувачуваний Автомобіль, чи визнаєте Ви свою провину?

Автомобіль:  Я визнаю, що витрачаю багато повітря, нафти. Іноді я хворію, тоді я 

                       забруднюю  грунт і воду. Але ж я важко працюю. Я не винен, що 

                       мене таким зробила людина.

           Суд іде для винесення вироку. 

          А в цей час журналісти беруть  інтерв’ю у глядачів:

 

-  Чи потрібен Вам Автомобіль?

-   Для чого він використовується?

-  Чи заважають Вам дихати вихлопні гази Автомобіля?

-  Яке дерево краще за всіх очищує повітря від вихлопних газів?

-  Що краще для Природи: автомобіль чи велосипед? Чому?

 

Суддя:   Суд вислухав всіх свідків та захисника виносить рішення:

               Оправдати Автомобіль за умови, що в майбутньому  він буде дотримуватись екологічних порад:

  1. Своєчасно ремонтуватись,

  2. Не сигналити без потреби,

  3. Їздити тільки по асфальтованих дорогах,

  4. Митись і заправлятись тільки в спеціальних місцях.

Суддя:     Автомобіль, чи згодні Ви з рішенням суду?

Автомобіль:  Так!

Екологія:  Якщо Автомобіль буде виконувати всі побажання суду, то я впевнена, що шкода від 

                  нього буде невелика. Природа буде встигати самоочищуватись.

            Звичайно , в століття техніки люди не можуть обійтись без Автомобіля. Але ж вони,              

Автомобілі повинні бути екологічно безпечні.

Вже зараз є Автомобілі, які рухаються на електричній енергії, енергії сонця, вітру. Вони не такі швидкі, але майже не забруднюють Природу.

 

   Суд закінчено! 

Вих.  Ми засудили і виправдали автомобіль, але щоб наша Земля выглядала ось так (показ), треба берегти її природу. І робити це повинні всі ми  – люди. Ви вже підросли, незабаром станете зовсім дорослими і зможете придумати способи захисту нашої планети від катастрофи.

 

                 Наша планета

 

Есть одна планета-сад

В этом космосе холодном.

Только здесь леса шумят,

Птиц скликая перелётных,

Лишь на ней одной цветут,

Ландыши в траве зелёной,

И стрекозы только тут

В речку смотрят удивлённо.

Береги свою планету –

Ведь другой, похожей, нету!

  (Я. Аким)

bottom of page